Essex Women’s County Cup

Essex Women’s County Cup 2017/18

Essex Women’s County Cup Winners 2016/17 – C&K Basildon Ladies (pictures credit C&K Basildon Ladies)

Essex Women’s County Cup 2017/18 – Fixtures & Results

The 3 remaining sides from the above draws 1,2 & 3 will be joined in the Quarter Finals by C&K Basildon Ladies, Billericay Town Ladies, Brentwood Town Ladies, Colchester Town Ladies and Writtle Ladies who all receive a bye.

New this season the teams knocked out of the 1st & 2nd Round will enter the Essex Women’s Trophy competition.

Final – Thursday 29th March

Brentwood Town Ladies 0-7 C&K Basildon Ladies

C&K Basildon Ladies, 5 times Essex Women’s County Cup winners celebrating after after their 7-0 win over Brentwood Town Ladies

Semi-finals

Brentwood Town Ladies 2-2 Writtle Ladies 

(Brentwood win 4-2 on penalties)

C&K Basildon Ladies 9-0 Little Thurrock Dynamos Ladies

Quarter Finals

C&K Basildon Ladies H-W Colchester Town Ladies (folded)

Billericay Town Ladies 0-2 Brentwood Town Ladies

Harlow Town Ladies 0-2 Writtle Ladies

Little Thurrock Dynamos Ladies 4-3 Corringham Cosmos

3rd Round 

21. Little Thurrock Dynamos Ladies 3-0 Chelmsford City Ladies

22. Harlow Town Ladies H-W Lawford Ladies

23. Corringham Cosmos 6-1 Dagenham & Redbridge Ladies

2nd Round

15. Hutton Ladies 0-1 Little Thurrock Dynamos Ladies

16. Chelmsford City Ladies Reserves 0-9 Dagenham & Redbridge Ladies

17. Corringham Cosmos 8-0 Waltham Forest Ladies

18. Harlow Town Ladies 8-1 Harlow Town Ladies Reserves

19. Lawford Ladies 6-2 Leigh Ramblers

20 . Chelmsford City Ladies 2-1 Frontiers Ladies

1st Round 

3. Chelmsford City Ladies Reserves H-W Collier Row Athletic (folded)

4 .Silver End United Ladies 1-5 Harlow Town Ladies

5. Corringham Cosmos 5-0 Rayleigh Town Ladies

6. Hutton Ladies 6-0 Collier Row Tigers

7. Chigwell Ladies 2-4 Frontiers Ladies

8. Lawford Ladies 10-0 Walden Ladies

9. Leigh Ramblers Ladies 0-1 Hullbridge Sports Ladies

(Hullbridge Sports Ladies removed for fielding ineligible player – Leigh Rambles reinstated)

10. Little Thurrock Dynamos H-W Wickford Town Ladies (folded)

11. Hutton Ladies Reserves 1-2 Dagenham & Redbridge Ladies

12. Waltham Forest Ladies H-W Wickford Town Ladies Reserves (folded)

13. Harlow Town Ladies Reserves H-W Eastern Avenue

14. Chelmsford City Ladies 5-2 Southend United Ladies

Preliminary Round 

1. Alresford Colne Rangers 0-7 Corringham Cosmos

2. Beacon Hill Rovers Ladies 3-9 Little Thurrock Dynamos Ladies